Ogólnoparafialne Dziękczynne Święto Żniw

Skoczów 4.10.2020

Tegoroczne Ogólnoparafialne Dziękczynne Święto Żniw w Skoczowie, które odbyło się 4 października, na pewno było obchodzone o wiele skromniej, niż zazwyczaj. Powód do dziękowania był taki sam, albo nawet i większy – bo w dobie pandemii Covid-19 z pewnością każdy o wiele bardziej uświadamia sobie to, że nie wszystko jest takie oczywiste w naszym życiu, jakby to się wydawało. To, że w ostatnich latach nie brakowało nam pożywienia, wcale nie oznacza, że tak musi być zawsze.

W tym roku za dekorację ołtarza odpowiedzialni byli parafianie ze Skoczowa. Patrząc na zgromadzone dary mogliśmy po raz kolejny uświadomić sobie, jak Pan Bóg jest dobry. W wielkiej obfitości daje nam wszystko, czego potrzebujemy do życia – nawet bez prośby i dziękczynienia z naszej strony. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego jesteśmy przepełnieni wdzięcznością i chcemy dziękować Bogu, bo naprawdę jest za co.
Pomimo ograniczeń ilości uczestników, nabożeństwo rozpoczęło się od procesjonalnego wejścia do kościoła: dzieci z Biblią i chlebem, dzieci z koszyczkami z warzywami i owocami, członków rady parafialnej i duchownych. Po wejściu do kościoła i zmówionej modlitwie, dzieci przekazały księżom główne dary: Pismo Święte i bochenek świątecznego chleba oraz dary przyniesione w koszyczkach. Przed liturgią wstępną wszystkich przybyłych oraz internautów powitał proboszcz parafii, ks. dr Alfred Borski. Zaś po liturgii dzieci ze szkółki niedzielnej przedstawiły krótki program składający się z wierszy na święto żniw. Podstawą świątecznego rozważania wygłoszonego przez ks. Bogdana Wawrzeczko był fragment Ewangelii Marka z ósmego rozdziału (8,2 i 6b). Nabożeństwo dodatkowo ubogaciły pieśni wykonane przez chórek Nadzieja oraz chór Gloria.

Tym razem nie były rozdawane chlebki, ani sprzedawane kołacze. Nie było też poczęstunku chlebem z masłem i miodem przygotowywanych przez chórzystów Glorii. Aby dodatkowo podkreślić wymowę dziękczynienia za żniwa, co najmniej 9 osób (jak wynika ze zdjęcia grupowego) odpowiedziało na apel proboszcza, by na nabożeństwo przyjść w strojach cieszyńskich. To taka forma podkreślenia związku z Ziemią Cieszyńską, która – dzięki Bożemu błogosławieństwu – wykarmiła wiele pokoleń naszych przodków i która nadal nas karmi.

W tym roku o przygotowanie dekoracji ołtarza na Ogólnoparafialne Dziękczynne Święto Żniw zad­bali (od lewej): Bogusław Tyrna, Jolanta Sikora, Barbara Kaleta, Iwona Czudek, Marcin Czudek, Jolanta Caputa i Agnieszka Borski.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Święta Żniw – tym którzy przygotowali ołtarz i równie serdecznie tym, którzy przekazali dary (w naturze i pieniężne), chórowi Gloria wraz z dyrygentem – Bolesławem Nogą, chórkowi Nadzieja wraz z paniami prowadzącymi – Dorotą Podżorską i Martą Żwak. Szczególnie serdecznie dziękujemy tym, którzy byli w strojach cieszyńskich. Mamy nadzieję, że za rok liczba ta się podwoi, i że dzięki temu za niedługo skoczowskie Święto Żniw będzie magnesem przyciągającym wielu gości.

Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: Wiesław Kędzior oraz 2x screen shot z transmisji