Wisła Malinka 16.11.2024
W sobotę 16 listopada 2024 r. odbyła się w Wiśle-Malince V sesja VII kadencji Synodu Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Obrady rozpoczął bp Adrian Korczago, witając wszystkich przybyłych zarówno synodałów, jak i uczestników VII Forum Reformacyjnego, w tym szczególnie byłego zwierzchnika diecezji bp. Pawła Anweilera wraz z małżonką. Biskup Korczago wygłosił rozważanie w oparciu o tekst z Księgi Proroka Jeremiasza: „Ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją” (29,11) stawiając obecnym pytanie czy słuchając prorockich słów czują „emocjonalne ciepło, które niesie ze sobą (zawarte w tej obietnicy) odciążenie”, wszak „Jako zniechęceni trudem codzienności zostajemy obdarowani zapałem, pokrzepieni w naszych słabościach, umocnieni, zmobilizowani do działania, by w konsekwencji odczuć, że nasz Wybawiciel pragnie nas rozentuzjazmować, wręcz roznamiętnić do nadziei, byśmy wreszcie odczuli jej energetyzujący puls”. Następnie biskup przyjął ślubowanie nowego członka synodu w osobie Rafała Wiencka.
VII Forum Reformacyjne przebiegało pod hasłem autorstwa bpa Andrzeja Wantuły: „wszelkie dziedzictwo jest nie tylko nasze, lecz należy równocześnie do tych, co je wcześniej mieli, i do tych, co je jutro posiadać będą mieli prawo” obierając za swój temat: Ślady pamięci. Superintendentura i superintendenci morawsko-śląscy (1784-1918). Wybrane sylwetki. Wprowadzenia do tematu Dziedzictwo a pamięć dokonała przewodnicząca Diecezjalnej Komisji Historycznej Danuta Szczypka, która podkreśliła: „Dziedzictwo, to słowo, które wszyscy bardzo dobrze znamy. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, że dziedzictwo także i my tworzymy, a jakie ono będzie to zależy od nas samych i czasów, w których przyszło nam żyć. Nasz dorobek może stać się dziedzictwem, jeżeli zostanie utrwalony i zachowany. I nie chodzi tu tylko o wartości spuścizny materialnej, ale przede wszystkim duchowej. Dziedzictwo mówi kim jesteśmy, opowiada naszą przeszłość, przywraca pamięć o minionym czasie i ludziach, którzy już odeszli. Dziedzictwo powinno uczyć, pozwolić zrozumieć społeczne zjawiska, które zachodzą, i wyciągać wnioski na przyszłość. Powinno rozbudzać ciekawość, zachwycać, a także wzruszać.(…) Dziedzictwo jest niekończącym się procesem, a nasze poczynania w zakresie myśli i działań, całego dotychczasowego dorobku składają się na naszą tożsamość. Dziedzictwo to trwanie. Ogromną część naszego dziedzictwa stanowią archiwalia i biblioteki parafialne. To w nich została zapisana przeszłość. To dzięki nim udaje się opisać nasze dzieje, działania podejmowane przez przodków, także duszpasterzy, którzy przewodzili wiernym żyjącym na Śląsku Cieszyńskim na przestrzeni wieków. O zgromadzonych zasobach i ich stanie, a także o potrzebie ich zabezpieczenia będziemy chcieli dzisiaj wspomnieć. To ogromne wyzwanie, które wymaga opracowania programu jego ochrony i niestety ogromnych środków finansowych. To jednak ciągle przed nami, mimo że wiele w tym zakresie już zrobiono. Dziedzictwo to przede wszystkim pamięć. Pani prof. Ewa Chojecka zaproponowała świętowanie pamięci, które powinno być istotnym składnikiem każdej wspólnoty. Także naszej. Dzisiejsze spotkanie z przeszłością ma być takim świętowaniem pamięci, które skłoni nas do refleksji i wniosków do dalszej pracy w naszych społecznościach. Świętujmy więc pamięć”. Z pośród referentów dr Daniel Sprawek z Republiki Czeskiej zaprezentował Struktury administracyjne Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Helweckiego Wyznania. Ks. Traugott Bartelmus, dr Renata Czyż przybliżyła postać Ks. Andrzeja Pauliniego, dr Łukasz Barański referował na temat Ks. Karola Samuela Schneidera. Zasoby i stan archiwów parafii Diecezji Cieszyńskiej, a kustosz Marcin Gabryś ukazał Bibliotekę i Archiwum im. Tschammera w Cieszynie – dziedzictwo cieszyńskich luteran.
Ponad trzygodzinne szkolenie z zakresu nadużyć seksualnych przeprowadziła Kamilla Hertmanowska-Maniuk, prezentując synodałom wykład: Sytuacja wykorzystania seksualnego w Kościele – ofiary, sprawcy, wspólnota wiernych. Następnie pracowano w grupach, aby podczas podsumowania zaprezentować wyniki dyskusji i dokonać podsumowania szkolenia.
Na zakończenie obrad ks. radca Waldemar Szajthauer zmówił modlitwę, a bp A. Korczago udzielił synodałom błogosławieństwa.
Tekst: Diecezja Cieszyńska
Zdjęcia: ks. Alfred Borski, Łukasz Aścik