Jesienna Sesja Synodu Diecezji Cieszyńskiej

Wisła Malinka 16.11.2024

W sobotę 16 listopada 2024 r. odbyła się w Wiśle-Malince V sesja VII kadencji Synodu Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Członkowie Synodu Diecezjalnego z PEA w Skoczowie (od lewej): ks. dr Alfred Borski, Agnieszka Borski, Marek Rymorz, ks. Krzysztof Śledziński, Benedykt Urbańczyk, Mariusz Jancarczyk, ks. Beata Janota, Urszula Barańska, Adam Pastucha

Obrady rozpoczął bp Adrian Korczago, witając wszystkich przybyłych zarówno synodałów, jak i uczestników VII Forum Reformacyjnego, w tym szczególnie byłego zwierzchnika diecezji bp. Pawła Anweilera wraz z małżonką. Biskup Korczago wygłosił rozważanie w oparciu o tekst z Księgi Proroka Jeremiasza: „Ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją” (29,11) stawiając obecnym pytanie czy słuchając prorockich słów czują „emocjonalne ciepło, które niesie ze sobą (zawarte w tej obietnicy) odciążenie”, wszak „Jako zniechęceni trudem codzienności zostajemy obdarowani zapałem, pokrzepieni w naszych słabościach, umocnieni, zmobilizowani do działania, by w konsekwencji odczuć, że nasz Wybawiciel pragnie nas rozentuzjazmować, wręcz roznamiętnić do nadziei, byśmy wreszcie odczuli jej energetyzujący puls”. Następnie biskup przyjął ślubowanie nowego członka synodu w osobie Rafała Wiencka.

VII Forum Reformacyjne przebiegało pod hasłem autorstwa bpa Andrzeja Wantuły: „wszelkie dziedzictwo jest nie tylko nasze, lecz należy równocześnie do tych, co je wcześniej mieli, i do tych, co je jutro posiadać będą mieli prawo” obierając za swój temat: Ślady pamięci. Superintendentura i superintendenci morawsko-śląscy (1784-1918). Wybrane sylwetki. Wprowadzenia do tematu Dziedzictwo a pamięć dokonała przewodnicząca Diecezjalnej Komisji Historycznej Danuta Szczypka, która podkreśliła: „Dziedzictwo, to słowo, które wszyscy bardzo dobrze znamy. Nie zawsze jednak uświadamiamy sobie, że dziedzictwo także i my tworzymy, a jakie ono będzie to zależy od nas samych i czasów, w których przyszło nam żyć. Nasz dorobek może stać się dziedzictwem, jeżeli zostanie utrwalony i zachowany. I nie chodzi tu tylko o wartości spuścizny materialnej, ale przede wszystkim duchowej. Dziedzictwo mówi kim jesteśmy, opowiada naszą przeszłość, przywraca pamięć o minionym czasie i ludziach, którzy już odeszli. Dziedzictwo powinno uczyć, pozwolić zrozumieć społeczne zjawiska, które zachodzą, i wyciągać wnioski na przyszłość. Powinno rozbudzać ciekawość, zachwycać, a także wzruszać.(…) Dziedzictwo jest niekończącym się procesem, a nasze poczynania w zakresie myśli i działań, całego dotychczasowego dorobku składają się na naszą tożsamość. Dziedzictwo to trwanie. Ogromną część naszego dziedzictwa stanowią archiwalia i biblioteki parafialne. To w nich została zapisana przeszłość. To dzięki nim udaje się opisać nasze dzieje, działania podejmowane przez przodków, także duszpasterzy, którzy przewodzili wiernym żyjącym na Śląsku Cieszyńskim na przestrzeni wieków. O zgromadzonych zasobach i ich stanie, a także o potrzebie ich zabezpieczenia będziemy chcieli dzisiaj wspomnieć. To ogromne wyzwanie, które wymaga opracowania programu jego ochrony i niestety ogromnych środków finansowych. To jednak ciągle przed nami, mimo że wiele w tym zakresie już zrobiono. Dziedzictwo to przede wszystkim pamięć. Pani prof. Ewa Chojecka zaproponowała świętowanie pamięci, które powinno być istotnym składnikiem każdej wspólnoty. Także naszej. Dzisiejsze spotkanie z przeszłością ma być takim świętowaniem pamięci, które skłoni nas do refleksji i wniosków do dalszej pracy w naszych społecznościach. Świętujmy więc pamięć”. Z pośród referentów dr Daniel Sprawek z Republiki Czeskiej zaprezentował Struktury administracyjne Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Helweckiego Wyznania. Ks. Traugott Bartelmus, dr Renata Czyż przybliżyła postać Ks. Andrzeja Pauliniego, dr Łukasz Barański referował na temat Ks. Karola Samuela Schneidera. Zasoby i stan archiwów parafii Diecezji Cieszyńskiej, a kustosz Marcin Gabryś ukazał Bibliotekę i Archiwum im. Tschammera w Cieszynie – dziedzictwo cieszyńskich luteran.

Ponad trzygodzinne szkolenie z zakresu nadużyć seksualnych przeprowadziła Kamilla Hertmanowska-Maniuk, prezentując synodałom wykład: Sytuacja wykorzystania seksualnego w Kościele – ofiary, sprawcy, wspólnota wiernych. Następnie pracowano w grupach, aby podczas podsumowania zaprezentować wyniki dyskusji i dokonać podsumowania szkolenia.

Na zakończenie obrad ks. radca Waldemar Szajthauer zmówił modlitwę, a bp A. Korczago udzielił synodałom błogosławieństwa.

Tekst: Diecezja Cieszyńska
Zdjęcia: ks. Alfred Borski, Łukasz Aścik