85. urodziny ks. Andrzeja Czyża

Skoczów 24.10.2021

Niedzielne nabożeństwo główne obfitowało w różne dodatkowe wydarzenia. Na temat występu konfirmantów było już pisane. Oprócz tego była okazja by powitać naszego nowego parafianina – Mikołaja, który właśnie w tą niedzielę został ochrzczony. Wspominaliśmy też naszego zmarłego parafianina z Harbutowic. Jednak chyba najbardziej doniosłą chwilą była modlitwa za ks. Andrzeja Czyża, który 20 października 2021 roku obchodził jubileusz swoich 85-tych urodzin.

Ks. Alfred Borski swoje krótkie przemówienie oparł na słowach Psalmu 23, które – jak podkreślił – niejeden raz były z pewnością przez Jubilata nie tylko cytowane, ale odczuwane i doświadczane w swoimi długim i wypełnionym Bożym błogosławieństwem życiu.

Po modlitwie i błogosławieństwie, zabrał głos ks. Andrzej Czyż, który  zwrócił się z serdecznymi słowami do wszystkich uczestników nabożeństwa, dziękując za kwiaty i prezent, za pamięć i życzenia, przekazując też życzenia bliskości naszego Pana i wytrwania w Jego Słowie.  Na zakończenie ks. Czyż udzielił wszystkim błogosławieństwa końcowego.

 

Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: Jan Chwastek

 

Notka o Jubilacie:

Ks. Andrzej Czyż urodził się 20 października 1936 r. w Wiśle jako syn Jerzego i Marii Czyżów. Pierwszy okres życia spędził w Wiśle, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. Po maturze rozpoczął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Po pierwszym roku studiów podejmuje decyzję aby pójść za głosem powołania i pomimo trudności wynikających z sytuacji politycznej przenosi się na studia teologiczne do Warszawy. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany 27 września 1959 r. w Wiśle wraz z Janem Melcerem i Stanisławem Dordą.

Po swojej ordynacji rozpoczął służbę w parafii w Szczytnie na Mazurach jako wikariusz senioralny, gdzie już był na praktyce od 1.07.1959 u ks. sen. doktora Alfreda Jaguckiego. Skierowany przez ks. Biskupa dra Andrzeja Wantułę do Skoczowa opuszcza 20.09.1960 roku Mazury, aby zostać wikariuszem skoczowskiej parafii.

Z powodu braku mieszkania w Skoczowie dojeżdża przez pierwsze lata do pracy z rodzinnej Wisły. Na skoczowskiej parafii poznaje swoja żonę Anielę córkę ks. Jana Nogi, która jest organistką w skoczowskiej parafii. Po ślubie 20 października 1962 roku zamieszkali na parafii, gdzie dostali do dyspozycji 2 pokoje. Rodzina ks. Andrzeja Czyża powiększyła się o troje dzieci. Córka Lidia pedagog i autorka kilku powieści wraz z mężem ks. Leszkiem Czyżem działa w parafii EA w Wiśle Malince. Syn Bogusław został katechetą i kaznodzieją w naszym kościele i od lat zajmuje się pracą z dziećmi i młodzieżą, jest inicjatorem i organizatorem konkursów biblijnych Jonasz. Druga córka Anna po ukończeniu teologii wyjechała do USA, gdzie założyła swoja rodzinę i poświeciła się opiece nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Ks. Andrzej Czyż dał sie poznać jako znakomity organizator i duszpasterz młodzieżowy. Przez kilka lat był duszpasterzem obozów młodzieżowych w Jerutkach na Mazurach, został także diecezjalnym duszpasterzem młodzieżowym Diecezji Cieszyńskiej. W czasie swojej służby duszpasterskiej sporo czasu poświęcił pracy katechetycznej a przez wiele lat pełnił także funkcje diecezjalnego wizytatora nauczanie religii.

Po wyborach w 1969 zostaje instalowany w dniu 8 lutego 1970 na II   proboszcza a od 1986 r. był aż do przejścia na emeryturę proboszczem naszej skoczowskiej parafii.  

Przez 42 lata służby zawodowej pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, zarówno w Diecezji Cieszyńskiej jak i Synodzie Kościoła w Warszawie.

W latach 1980-1991 był konseniorem /współcześnie funkcja zastępca biskupa/ Diecezji Cieszyńskiej a także przez pewien czas pełnił obowiązki jej seniora /współcześnie funkcja biskupa diecezji/.  W trakcie wyborów w 1991 roku na biskupa diecezji, niektórzy synodałowie parafii skoczowskiej z obawy, że ks. Czyż w razie wygranych wyborów odejdzie do Bielska głosowali przeciwko jego kandydaturze i rzeczywiście brakło 4 głosów, aby został biskupem diecezjalnym. 

Reprezentował nasz Kościół na wielu konferencjach krajowych i zagranicznych. Przez 33 lata prowadził jako opiekun chóru  parafialnego „Gloria” wiele koncertów chóru w kraju jak i zagranicą. Rozległe znakomite kontakty międzynarodowe ks. Andrzeja Czyża owocowały możliwościami zagranicznych wyjazdów chóru do wielu krajów oraz umożliwiły pozyskanie dotacji zagranicznych na remonty i budowy obiektów parafialnych.

Przez wiele lat ks. Andrzej Czyż organizował także kursy dla dyrygentów chórów i spotkania poświąteczne dla studentów oraz był przewodniczącym funduszu stypendialnego im. ks. dra Marcina Lutra.

Szczególnie zaangażowany był w diecezjalnej komisji ewangelizacyjno-misyjnej, której przez lata przewodniczył oraz w synodalnej komisji ewangelizacyjno-misyjnej naszego Kościoła. Otwartość ks. Andrzeja Czyża na pracę ewangelizacyjno-misyjną pozwoliła na szczególny rozwój Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie i przekształcenie formy tygodnia w latach 80-tych. To za jego kadencji było możliwe stworzenie w Skoczowie w latach 1980-1989 oprócz parafialnych zebrań młodzieżowych spotkań przygotowujących do tygodni ewangelizacyjnych w formie comiesięcznych sobotnich spotkań ewangelizacyjnych. Po kilku latach spotkania przeniesiono do kościoła, bo sale parafialne nie były w stanie pomieścić setek uczestników. W ramach tych spotkań były organizowane nabożeństwa młodzieżowe i szkolenia z których po kilku latach powstała szkoła biblijna w Dzięgielowie.

Bardzo szczególna otwartość ks. Andrzeja Czyża na współpracę ekumeniczną umożliwiła przedstawić w mediach ogólnopolskich skoczowskich ewangelików jako społeczność bardzo otwartą i gościnną. Dnia 22 maja 1995r. wraz z biskupem Pawłem Anweilerem przyjął w naszym skoczowskim  kościele papieża Jana Pawła II na modlitwie ekumenicznej. Przez lata angażował się organizację koncertów “Musica Sacra” i Międzynarodowych Ekumenicznych Konkursów Wiedzy Biblijnej “JONASZ”.

Ks. Andrzej Czyż wykazał się także bardzo dobrym zmysłem organizacyjnym w sprawach gospodarczych parafii. Za jego kadencji przeprowadzono wiele remontów budynków parafialnych, ukończono budowę kościoła w Pierśćcu oraz rozbudowano kościół w Dębowcu. Przeprowadzono kapitalny remont dawnej szkoły ewangelickiej oraz odzyskanego sierocińca przy ul. Schodowej, gdzie od lat działa jadłodajnia dla najbardziej potrzebujących.  Za całokształt Jego pracy duszpasterskiej i społecznej, Samorządy Ziemi Cieszyńskiej przyznały Księdzu w roku 2005 Laur „Srebrnej   Cieszynianki” natomiast w roku 2017 Laur „Złotej Cieszynianki”.

Ks. Andrzej Czyż jest najdłużej pracującym duszpasterzem naszej parafii. W czasie 42 lat pracy zawodowej w Skoczowie przez 16 lat pełnił funkcji II proboszcza a następnie przez 16 lat proboszcza parafii. Pomimo przejścia na emeryturę w 2002 roku nadal dzięki znakomitej kondycji i opiece Zbawiciela może służyć duszpasterską pomocą tu w Skoczowie tak jak zawsze przez ostatnich 60 lat.

Przez cały okres służby naszego Jubilata w Skoczowie jego pomocą  była żona Aniela Czyż. Pani pastorowa wspierała naszą parafię i męża swoimi talentami jako katechetka, chórzystka, dyrygentka i inicjatorka chóru żeńskiego, autorka muzyki i tekstów wielu pieśni chórowych oraz okolicznościowych wierszy a równocześnie od 59 lat pełni służbę organistki.

Pomimo obdarzenia ks. Andrzeja Czyża wieloma stanowiskami i funkcjami pozostał jako duszpasterz człowiekiem bardzo skromnym, życzliwym i bezpośrednim w kontaktach z ludźmi, co powoduje, że nadal jest w wielu środowiskach bardzo mile widzianym i oczekiwanym.