10 lat minęło… czyli historia Zespołu „Dla Niego”

Skoczów 3.03.2011 – 3.03.2021

Sięgając początków historii zespołu natkniemy się na “20+” – właśnie pod taką nazwą rozpoczynaliśmy naszą przygodę, a to dlatego, że w pierwotnym założeniu zespół składał się z młodzieży starszej mającej ponad 20 lat. Inicjatorką powstania zespołu była Dorota Podżorska, która też podjęła się jego prowadzenia. Prezesem, odpowiedzialnym za sprawy organizacyjne i techniczne został Paweł Chwastek. Pierwsza próba odbyła się 3 marca 2011 roku, a pierwszy występ podczas Koncertu Pieśni Pasyjnej w Skoczowie 17 kwietnia.

Skoczów 7.03.2021: Jubileusz 10-lecia Zespołu “Dla Niego”

Początkowo próby odbywały się co dwa tygodnie w czwartki w sali młodzieżowej przy parafii Ewangelickiej w Skoczowie. Z czasem skład zespołu zaczął się powiększać o kolejne osoby, niekoniecznie mieszczące się wiekowo w założeniach „20+”. I w tym miejscu musimy wspomnieć o pewnym naszym, z pozoru nic nieznaczącym spotkaniu. 25 czerwca 2015 roku spotkaliśmy się w ogrodzie przy parafii na wspólnym grillowaniu. Spotkanie to okazało się ważnym momentem w historii zespołu, gdyż właśnie podczas niego zapadła decyzja o zmianie nazwy z dotychczasowego „20+” na „Dla Niego” oraz zwiększeniu częstotliwości prób do cotygodniowych.

Wraz ze zwiększeniem ilości prób coraz bardziej zaczął się też rozszerzać nasz repertuar. Przybywało również zaproszeń do wzięcia udziału w koncertach czy Pamiątkach Założenia w innych parafiach. W ciągu naszej 10-letniej działalności wystąpiliśmy blisko 120 razy koncertując  m.in. w Goleszowie, Międzyrzeczu, Studzionce, Pokoju, Węgrowie, Warszawie a także po czeskiej stronie w Trzanowicach czy Hawierzowie-Suchej. Kilkakrotnie braliśmy udział w koncertach ekumenicznych.

Początkiem roku 2017 pojawiła się myśl nagrania wspólnej płyty wszystkich zespołów dziecięcych i młodzieżowych działających w naszej parafii. Jako, że wszyscy wciąż czujemy się młodo chętnie dołączyliśmy do tego projektu. Gotowa płyta ukazała się 19 grudnia 2017 i znalazły się na niej m.in. 3 utwory w naszym wykonaniu oraz pieśń wspólna wszystkich zespołów.

Obecnie zespół liczy 22 członków i z nadzieją wciąż czekamy na nowe osoby. Jeśli lubisz śpiewać, to zaproszenie jest dla Ciebie. Będziemy szczęśliwi, gdy do nas dołączysz.

Pomimo faktu, iż skład zespołu trochę się zmienia, pragnienia w naszych sercach zawsze są takie same – by z wdzięczności dla Boga służyć Mu poprzez śpiew, wysławiając Go i jednocześnie świadcząc innym o tym, co dla nas grzeszników uczynił.

Tekst: Dorota Podżorska
Zdjęcia: archiwum “Dla Niego”

Z okazji naszego 10-lecia Wiesława Gabzdyl ułożyła wiersz-modlitwę:

Drogi nasz Panie
Ty znasz każdego z nas po imieniu,
Widzisz jak często upadamy
Pod ciężarem spraw codziennych.
Żyjąc w cieniu Twego Krzyża
Pokornie wołamy:
„Bądź miłościw mnie grzesznemu”…
Prosimy Cię, byśmy nigdy
Nie zostali ślepi na światłość Ducha Twego,
Ani głusi na Twoje wołanie.
Dziękujemy Ci, Panie,
za Twoje o nas staranie
i za to nasze na Twoją chwałę śpiewanie, bo:
nasze usta Cię chwalą na znak naszej miłości,
nasze kolana się chylą oddając Ci chwałę,
nasze serca wciąż krzyczą
Jesteś Wielki nasz Ojcze i Jedyny Panie.
„Nasze ciche DZIĘKUJEMY” Amen.