Prosimy nie przynosić na nasze cmentarze zniczy oraz sztucznych kwiatów i wieńców!

W związku ze Świętem Zmarłych chcielibyśmy się zwrócić do Was z tym samym apelem, co przed rokiem, by zrezygnować z przyozdabiania grobów sztucznymi kwiatami i wieńcami oraz by do minimum ograniczyć kupowanie zniczy. Pan Bóg dając nam polecenie, byśmy czynili sobie ziemię poddaną nie miał na myśli, byśmy ją niszczyli – zatem byśmy niszczyli zarazem swoje naturalne środowisko.

Nie ulegajmy dziwnej modzie na sztuczne kwiaty i wieńce – bo są one wykonywane ze sztucznych tworzyw, które potrzebują od 100 do 1000 lat na degradację. Żywe kwiaty są z pewnością mniej trwałe i wymagają większej pielęgnacji i podlewania, jednak na pewno o wiele piękniejsze, a przede wszystkim to one są wyrazem prawdziwego szacunku dla zmarłych oraz naszej postawy wobec środowiska. Alternatywą do sztucznych kwiatów są też kompozycje z kwiatów suszonych, które również są całkowicie naturalne. Równie niedobrze jest prześciganie się w przyozdabianie grobów „wypasionymi” zniczami. Jeżeli już naprawdę mamy takie przekonanie, że zmarły rzeczywiście potrzebuje światełka, to uczyńmy to najtańszym kosztem: nie kupujmy olbrzymich i drogich zniczy, bo one o wiele bardziej zanieczyszczają powietrze, a przy tym o wiele bardziej przysparzają odpadów i śmieci. Dbajmy zatem o nasze środowisko, jak o nasz własny ogródek czy mieszkanie: nie zaśmiecajmy go i nie niszczmy. Uczcijmy pamięć swoich bliskich zmarłych np. przeznaczając pieniądze, które wydalibyśmy na zakup sztucznych kwiatów czy zniczy na coś o wiele bardziej pożytecznego – na wspomożenie ludzi żywych, którzy nieraz znajdują się w bardzo trudnej albo czasami opłakanej sytuacji materialno-bytowej. Pamiętajmy na słowa Pana Jezusa: „Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście” (Mt 25,40) oraz: „Zaprawdę powiadam wam, czegokolwiek nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, i mnie nie uczyniliście” (Mt 25,45).

ks. dr Alfred Borski
proboszcz PEA w Skoczowie

Apel biskupa Diecezji Cieszyńskiej, ks. dr. Adriana Korczago:

Cmentarne fundusze dla żywych

Drogie siostry i bracia w Chrystusie!

Cmentarz powinien być szczególnym miejscem zadumy nad przemijaniem, zmierzania się z tematyką życia wiecznego, przeżywania żałoby po utracie bliskich, miejscem, na którym uświadamiamy sobie, że życie, mimo śmierci, w Chrystusie odnosi zwycięstwo!

Luter zabiegając o stworzenie miejsca zacisznego podkreślał, że atmosfera na cmentarzach bardziej przypomina jarmark, niż miejsce zadumy. Czy nie powróciliśmy do lutrowych czasów? Niestety coraz częściej nasze ewangelickie cmentarze, zupełnie wbrew naszej duchowości, przypominają centra handlowe, giełdy kwiatowe, hurtownie zniczy. Bezzasadnie przejmujemy narzucaną modę, obowiązujące trendy.

Pamiętajmy, wspominajmy, dziękujmy za tych, którzy byli nam bliscy, ale… nie pozwólmy wywierać na siebie presji co powiedzą inni, nie poddawajmy się konkurencyjności i cmentarnej rywalizacji! Nie chodzi o rewolucję. Wystarczy ustalić w rodzinie, by zamiast zakupu kilku wiązanek, kupić na dany grób tylko jedną, zamiast nabywania dziesiątków zniczy przynieść jeden wspólny od wszystkich! A pozostałe finanse przeznaczyć na wspieranie potrzebujących.

Nawiązując do akcji parafii w Wiśle, Golasowicach i Jastrzębiu-Zdroju Odpowiedzialni za stworzenie zachęcam, aby w całej diecezji cieszyńskiej wybierając się w tym roku na cmentarze podejść odpowiedzialnie do ochrony stworzenia, pomyśleć także o horrendalnych kwotach, jakie nasze parafie płacą za wywóz śmieci, które idą w setki tysięcy złotych.

Proszę Was o przeznaczcie kwot, które planowaliście w tym roku wydać na znicze czy kwiaty, na pomoc szpitalom w naszej okolicy. Te placówki potrzebują różnego wsparcia na czas walki z COVID-19. Swój dar możecie przekazać na konto Diecezji Cieszyńskiej: 86 1020 1390 0000 6202 0143 4505 z dopiskiem “Fundusz dla żywych”, a my po konsultacji z szpitalami zakupimy wskazane sprzęty. Będziemy informowali o naszej akcji na stronie diecezji: www.cieszynska.luteranie.pl.

Wesprzyj akcję! Pomóż!

A kiedy staniemy nad grobem swych bliskich w cichym powiewie zadumy niech Bóg pozwoli nam usłyszeć: „Jestem, który jestem” i mocą Ducha Świętego wpisze w nasze wnętrza zapewnienie: „Ja żyję i wy żyć będziecie” (J 14,19)!

bp Adrian Korczago