Dzieci z „jedynki” na wycieczce w naszej Parafii

Skoczów 17.09.2020

Lekcje religii to nieodłączne zadanie Kościoła. Od czasu apostolskiego nakazu Jezusa czynimy uczniami nauczając wszystkiego co nam zostało przykazane. Reformacyjne zmiany wprowadziły 500 lat temu nauczanie pisania i czytania dla wszystkich dzieci, aby mogły lepiej poznać podstawowe prawdy wiary. Bardzo szybko także w Skoczowie funkcjonowała ewangelicka szkoła dla dzieci.

Kontrreformacja przerwała to nauczanie i przyniosła spore utrudnienia w funkcjonowaniu skoczowskiej oświaty, ale po latach w 1840 znów odżyła szkoła ewangelicka w skoczowskim grodzie. Nazwana Syberią, ze względu na panujący chłód, dwuklasowa szkoła ewangelicka znajdowała się w budynku na Górnym Borze. Powstanie parafii przed prawie 160 laty zmieniło warunki nauki religii i skoczowskiej oświaty. Od 1870 dzieci ewangelickie uczyły się w pięknym nowym budynku zwanym dzisiaj starą szkołą. Była to do 1918 jedyna szkoła w Skoczowie z polskim językiem nauczania. Edukacja religijna młodych ewangelików skoczowskich była związana ze szkołami do 1960 roku. Władze PRL w ramach narzucenia świeckości państwa zabroniły nauczania lekcji religii w budynkach szkolnych. Od 1990 religia powróciła do murów szkolnych dzięki czemu nasze dzieci i młodzież mają możliwość edukacji religijnej w ramach nauczania szkolnego. Bardzo ważnym elementem tego nauczania jest także kształtowanie tożsamości wyznaniowej. Dlatego w ramach zajęć z religii odwiedzamy kościół i parafię dzięki czemu poznajemy historię oraz rzeczywistość funkcjonowania życia parafialnego. Zwiedzanie kościoła, kancelarii, biblioteki parafialnej czy cmentarza to elementy wzbogacające informacje podawane na lekcjach. Dla dzieci wyjście poza mury klasy jest bardzo fajną formą edukacji przez doświadczenie. Dlatego warto wyjść poza mury szkolne i spotkać się z kościołem i panią kościelną, zobaczyć swoje imię w księdze chrztów i porozmawiać z proboszczem, wejść do biblioteki parafialnej i na pamiątkę zabrać nie tylko informację, że można korzystać z bogatego księgozbioru ale także fajnego pluszaka.

Tekst: Bogusław Czyż, zdjęcie: ks. Alfred Borski

Grupa uczniów z klas 1 i 2 ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz katecheta Bogusław Czyż i praktykant – stud. teol. Damian Rusin