Warszawa 2.10.2019
2.10.2019 r. w auli Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie miała miejsce obrona rozprawy doktorskiej ks. Alfreda Borskiego na temat: „Regionalna prasa luterańska w Polsce po roku 1989 – Studium teologiczno-bibliograficzne czasopism parafialnych z lat 1989-2017”. Dysertacja została zawarta na 573 stronach, na których opisano 135 tytułów (4.256 zeszytów o łącznej ilości 102.416 stron). Temat pokrywał się z wieloletnimi zainteresowaniami Doktoranta oraz jego dużym doświadczeniem w wydawaniu czasopism (m.in. Gazeta Ewangelicka, cieszyński Informator Parafialny, magazyny młodzieżowe „DOKĄD?” i „F1 – pierwsza pomoc”, czy szczycieński Nasz Informator). Promotorem był prof. ChAT bp dr hab. Marcin Hintz, zaś recenzentkami były: prof. zw. dr hab. Anna Zellma z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz dr hab. Aniela Różańska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Prof. zw. Anna Zellma: „Praca została napisana poprawnym (pod względem stylistycznym i gramatycznym) oraz komunikatywnym językiem naukowym. (…) Uporządkowane i logiczne prowadzone przez Doktoranta analizy świadczą o opanowaniu warsztatu pisarskiego oraz bardzo dobrej znajomości podjętej problematyki dotyczącej regionalnej prasy luterańskiej w Polsce po 1989 roku. (…) Wobec powyższego, jeszcze raz wnioskuję o wyróżnienie recenzowanej pracy doktorskiej i opublikowanie jej w formie monografii. Tego rodzaju publikacja wzbogaciłaby dotychczasowe badania z zakresu nauk teologicznych i humanistycznych”.
Dr hab. Aniela Różańska: „Rozprawa doktorska ks. mgr. Alfreda Borskiego jest oryginalna, stanowi interesujące studium teologiczno-bibliograficzne. Autor podejmuje niezwykle aktualny i ważny problem, którego rozwiązanie w postaci wyników badań i ich interpretacji niesie niebywały potencjał jako źródło dla dalszych badań prowadzonych w tym obszarze, ale też dla praktyki kościelnej, parafialnej, będąc opracowaniem zawartości czasopism – na które składają się artykuły różnego charakteru i treści (historyczne, teologiczne, duszpasterskie, społeczno-kulturowe, edukacyjne i inne) – ułatwiającym organizatorom różnorodnej działalności parafialnej, diecezjalnej i ogólnokościelnej korzystanie z tych czasopism”.