Skoczów 4.12.2024 r.
W środę dnia 4 grudnia 2024 r. miało miejsce kolejne stacjonarne spotkanie członków PKS w ramach realizowanego projektu AKTYWNI+ „Zobaczyć Polskę, zanim zamkniemy oczy, czyli zobaczyć to, na co zawsze brakowało czasu”. Projekt ten dofinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych na lata 2021-2025. Tym razem grupa skoczowskich seniorów gościła mgra teologii Damiana Rusina,który wygłosił wykład pt. „Spory narodowościowe na Śląsku Cieszyńskim ze szczególnym uwzględnieniem Kościoła ewangelickiego i zboru w Skoczowie”.
Prelegent oparł swój wykład na pracy magisterskiej „Uwarunkowania narodowościowe w Kościele luterańskim na Śląsku Cieszyńskim w latach 1875 -1923” obronioną w 2023 r. na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. W trakcie wykładu mogliśmy na nowo porównać nasze wiadomości na temat historii Śląska Cieszyńskiego z naukowymi opracowaniami tego tematu przez historyków. Na początku pan Damian przypomniał, że historyczną nazwą tego terenu ciągnącego się od rzeki Ostrawicy na Zaolziu do rzeki Białej przepływającej przez miasto Bielsko-Biała, jest Księstwo Cieszyńskie. Powstanie naszej „małej ojczyzny” datuje się na koniec XIII wieku, gdy w cieszyńskim zamku zamieszkał książę Mieszko z linii Piastów. W 1327 r. przeszło w lenno Korony Czeskiej z zachowaniem jednak dużej autonomii, by w połowie XVII wieku przejść pod panowanie dynastii Habsburgów. Taka sytuacja trwała do końca I wojny światowej, gdy Księstwo po upadku Monarchii Austro -Węgierskiej znalazło się ponownie po prawie 600 latach w granicach Państwa Polskiego. Pan Damian przypomniał, że po zakończeniu wojny światowej w Cieszynie powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, która była pierwszym nieformalnym rządem na ziemiach przyszłej Rzeczpospolitej w którym istotną rolę odegrali cieszyńscy ewangelicy. Problemy się jednak nie zakończyły bo do terenu Księstwa Cieszyńskiego prawo rościli sobie także Czesi, dlatego w 1920 r. Rada Ambasadorów wbrew polskiej większości ustaliła granicę na Olzie. Następnie nasz gość przedstawił strukturę narodowościową omawianego terenu oraz związane z tym problemy i spory które miały miejsce w Kościele Ewangelickim oraz w naszej parafii. Tutaj zostali przybliżeni superintendenci morawsko-śląscy: księża Karol Samuel Schneider, Teodor Haase oraz Andrzej Krzywoń a także skoczowscy proboszczowie: wspomniany już ks. dr Andrzej Krzywoń oraz jego następca ks. Józef Gabryś. Pan Damian przypomniał także sylwetki dwóch skoczowskich ewangelików. Pierwszy to Józef Kożdoń, polityk śląski, przywódca Śląskiej Partii Ludowej oraz kierownik ewangelickiej szkoły „Na Kępie” w Skoczowie. Drugi zaś to Karol Sohlich, burmistrz miasta Skoczowa oraz kurator parafii.
Tutaj jako członkowie skoczowskiego PKS pragniemy z okazji zbliżającej się ordynacji w Pszczynie życzyć Panu Damianowi wiele Bożego błogosławieństwa w Jego powołaniu i służbie w Kościele Luterańskim w Polsce.
Dziękujemy ks. Krzysztofowi za zorganizowanie kolejnego ciekawego spotkania a paniom Joli i Beacie za pomoc w przygotowaniu słodkości oraz kawy i herbaty.
Tekst: Jerzy Sikora
Zdjęcia: Jan Chwastek
Nota regulaminowa: Powyższa notatka wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.