Skoczów 6.10.2024
Już od wielu lat pierwsza niedziela października wyznaczona jest jako Święto Dziękczynienia za Żniwa w Kościele ewangelickim. Nie jest to termin obowiązkowy, w związku z tym niektóre parafie jak również trzy nasze filiały dziękują Panu Bogu za żniwa nieco wcześniej. W tym roku jak zwykle najpierw dziękczynienie za żniwa rozpoczął Filiał w Simoradzu (15.09.), potem w Pierśćcu (22.09. – patrz: RELACJA) a na końcu w Dębowcu (29.09.). Zwieńczeniem parafialnego dziękczynienia jest ogólnoparafialne nabożeństwo w Skoczowie – właśnie w pierwszą niedzielę października.
Przygotowania do tego podniosłego świętowania przebiegają dwutorowo. Najważniejszym zadaniem jest przyozdobienie darami z pól i ogrodów naszego kościoła. Tym zajęli się w tym roku (głównie) parafianie z Kiczyc (RELACJA). Drugim przedsięwzięciem jest przygotowanie poczęstunku po nabożeństwie, na który tradycyjnie składają się chleb z masłem i miodem oraz chleb ze smalcem. Nad tym już od wielu lat czuwają Chórzyści “Glorii”, którym pomagają jeszcze dodatkowe osoby.
Uroczyste nabożeństwo rozpoczęło się (jak zwykle) od procesjonalnego wejścia członków Rady Parafialnej i księży, jak również dzieci z owocami w koszyczkach oraz z Biblią i chlebem. Po przekazaniu tych darów księżom, rozpoczęło się nabożeństwo, które przeplatany było występami dzieci z Zespołu Teatralno-Tanecznego pod kier. Agnieszki Borski i Anastazji Krehut, Chórku Dziecięcego “Nadzieja” pod dyr. Doroty Podżorskiej oraz Chóru “Gloria” pod dyr. Bolesława Nogi.
Po liturgii wstępnej miało miejsce przekazanie życzeń, modlitwa i błogosławieństwo ks. Andrzeja Czyża – emerytowanego wieloletniego duszpasterza skoczowskiej Parafii z okazji 65-lecia ordynacji.
Kazanie w oparciu o tekst z Ewangelii Łukasza (12,15-21) wygłosił proboszcz – ks. dr Alfred Borski, w którym skoncentrował się na słowach Pana Jezusa “nie od obfitości dóbr zależy czyjeś życie” (w. 15) oraz na tym, byśmy ostatecznie starali się o takie skarby, które można gromadzić w niebie.
Proboszcz pomocniczy – ks. Krzysztof Śledziński krótkim rozważaniem nawiązującym do naszego dziękowania wprowadził do spowiedzi, po której większość uczestników nabożeństwa wzięła udział w Komunii Świętej.
Przy wyjściu z kościoła chętni mogli zabrać część dekoracji żniwnej: orzechy przygotowane w specjalnych woreczkach, gałązki jarzębiny oraz słoneczniki.
Z uwagi na niezbyt klarowną pogodę, poczęstunek – czyli wspomniany już chleb z masłem i miodem oraz chleb ze smalcem – odbył się na parterze Starej Szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by kościół wyglądał godnie i dostojnie – jak na tak zacną uroczystość, nabożeństwo miało równie godną oprawę, a i poczęstunek był przepyszny – bo spożyty w przeświadczeniu Bożego błogosławieństwa i to w dodatku w gronie parafialnych przyjaciół.
Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: Jan Chwastek, ks. Alfred Borski