Spotkanie z pierwszym Polakiem, który zdobył tzw. “Koronę Europy”

Skoczów 28.07.2022

28 lipca 2022 roku odbyło się czwarte spotkanie Wakacyjnego Klubu Seniora. Zebranych przywitał i w modlitwie poprowadził ks. Krzysztof Śledziński, który następnie przedstawił gościa spotkania, którym był pan Krzysztof Kapes-Kowalski. Zaproszony gość jest pierwszym polakiem, który zdobył tzw. Koronę Europy.

Już na samym początku gość spotkania opowiedział czym jest Korona Europy. Zebrani mogli dowiedzieć się, że Korona Europy obejmuje najwyższe szczyty w poszczególnych krajach znajdujących się na terenie Europy. Zatem okazało się, że pomimo, iż w Europie znajduje się 47 krajów, to szczytów jest 46, gdyż jeden z nich leży dokładnie na granicy pomiędzy dwoma europejskimi państwami. W czasie opowieści zebrani “weszli” wraz z panem Krzysztofem na Mont Blanc, który jest najwyższym szczytem Europy i zarazem Francji oraz na najniższy ze szczytów znajdujący się w ogrodach watykańskich i liczący zaledwie 76 m n.p.m. Pan Krzysztof zabrał nas również na najwyższy szczyt Rosji, który nosi nazwę Narodnaja, opowiadając o trudnościach w jego zdobyciu, a także o niezliczonej liczbie komarów, które utrudniały zdobywanie tego rosyjskiego szczytu.
Ciekawą przygodę wraz ze znajomymi pan Krzysztof przeżył również w Turcji, gdzie musiał dać się aresztować tureckim żołnierzom, gdyż w najwyższym punkcie tego kraju znajduje się baza wojskowa sił NATO. Okazało się również, że nasz Gość jest prawdopodobnie drugim Polakiem, który samodzielnie zdobył najwyższy szczyt Islandii. W czasie spotkania Gość mówił również o niebezpieczeństwach, które mogą czekać w górach i z którymi się spotkał chociażby w Alpach, czy na lodowcu na Islandii.
Gość opowiedział też i zaprezentował sprzęt, który towarzyszy jemu w czasie wypraw górskich.

Na koniec spotkania pan Krzysztof opowiedział o wyprawie w Himalaje, która stanowiła w pewien sposób nagrodę za zdobycie Korony Europy, a także podzielił się tym, że drugą jego pasją obok gór jest żeglarstwo, i że ma w dorobku przepłynięcie Atlantyku jachtem.

Pragniemy serdecznie podziękować pani Jolancie Caputa i pani Sylwi Dziekan za pomoc w organizacji spotkania. Spotkania WKS-u odbywają się dzięki współfinansowaniu projektu ze środków Gminy Skoczów.
Tego samego dnia gość WKS-u uczestniczył jeszcze w otwartym spotkaniu w Dębowcu, gdzie w sali Domu Zborowego zebrało się kilkanaście osób, aby poznać Koronę Europy.

Tekst: ks. Krzysztof Śledziński
Zdjęcia: Jan Chwastek