Pasyjne Spotkanie dla Seniorów w Pierśćcu

Pierściec 3.04.2022

Razem ze złagodzeniem pandemicznych obostrzeń, a przede wszystkim ze zniesieniem obowiązku noszenia maseczek i ograniczeń ilości osób, które mogą brać udział w jakimś spotkaniu, zaczęły odżywać różne parafialne aktywności. Jedną z nich było Pasyjne Spotkanie dla Seniorów w Pierśćcu, które odbyło się 3 kwietnia br. – w 5. niedzielę Postu.

Pierwszym z dwóch punktów programu było oczywiście nabożeństwo spowiednio-komunijne, które odprawił ks. prob. Alfred Borski. W nawiązaniu do tekstu biblijnego z Ewangelii Marka (10,35-45) o Jakubie i Janie, którzy zwrócili się do Jezusa z prośbą, aby posadził ich w Królestwie Bożym po swojej prawicy i lewicy, odniósł się do takiej codziennej prozy naszego życia, kiedy to wielu ludzi chciałoby coś osiągnąć albo zajmować lepsze stanowiska czy miejsca, jednak bez angażowania się za swojej strony. Wielu ludzi chciałoby mieć dobry zawód, ale bez zbytniego angażowania się. Wielu ludzi chciałoby osiągać dobre wyniki sportowe, ale bez konieczności uczestniczenia w żmudnych treningach. Podobnie jest również w sprawach wiary i angażowania się na rzecz Kościoła. Wszyscy chcieliby być w niebie, ale niekoniecznie wszyscy chcą żyć zgodnie z biblijnymi zasadami wiary. W końcowej części nabożeństwa miała miejsce spowiedź i Komunia Święta, do której przystąpiło wielu parafian, a do której szczególnie zaproszeni byli Seniorzy.

Drugim punktem programu było spotkanie dla Seniorów w sali parafialnej. Większość naszych starszych współwyznawców mogło wypić kawę/herbatę i posilić się pysznym ciastem, przygotowanym przez kilka zaangażowanych w Filiale Pań pod kierownictwem p. Marii Pawera – za co serdecznie wszystkim dziękujemy. Ważniejsza jednak była sama możliwość spotkania się i porozmawiania ze sobą, za czym już wszyscy niemalże tęsknili. Ponieważ akurat w tą niedzielę urodziny obchodziły dwie uczestniczki spotkania: p. Małgorzata Bażanowska (jeszcze nie seniorka) oraz p. Rozalia Mendrek, ks. Proboszcz złożył solenizantkom życzenia, do których dołączył prezbiter Piotr Kłapsia oraz pozostali uczestnicy spotkania.

Przybyli na to spotkanie żywili też nadzieję, że czasy “normalności”, w której można będzie się bez problemu spotykać – pozostaną już teraz na zawsze. A w najbliższym czasie zapomnimy tak o wojnie rosyjsko-ukrańskiej, jak powoli zapominamy o dwa lata trwającej pandemii.

Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: Piotr Kłapsia i ks. Alfred Borski