Rusza zbiórka na remont organów w Dębowcu

Dębowiec 21.02.2021

Organy w kościele ewangelickim w Dębowcu w niczym nie dorównują organom z Kościoła Jezusowego w Cieszynie czy Kościoła Pokoju w Świdnicy. Na pewno nie są tak okazałe – tak pod względem wyglądu, jak również ilości piszczałek, manuałów, pedałów czy registrów. Są zatem o wiele mniejsze i na pewno mają niewspółmiernie mniejsze możliwości. A jednak są wyjątkowe, w czym nie dorówna im chyba żaden inny instrument znajdujący się w jakimkolwiek kościele, bo zostały wykonane przez kogoś absolutnie wyjątkowego. Ich projektantem i wykonawcą był Paweł Sikora – lutnik-samouk z Dębowca, który zbudował kilkanaście skrzypiec (w tym jedne wyróżnione w czasie I Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego w Poznaniu w 1956 r.) i innych instrumentów. Organy w Dębowcu były niejako zwieńczeniem jego wyjątkowego dorobku, choć powstały w bardzo nietypowych warunkach: w pomieszczeniu, które służyło jako warsztat oraz kuchnia i sypialnia zarazem. W budowę żadnych innych organów nie włożono tyle serca, jak w budowę właśnie organów w Dębowcu. Tak samo, jak żadne inne organy nie były wykonane z takim zaangażowaniem dla sprawy i z tyloma wyrzeczeniami. To na pewno zasługuje na najwyższe uznanie dla ich twórcy, Pawła Sikory. Jego oddanie i zaangażowanie powinny poruszyć nasze serca do zrobienia wszystkiego, co jest w naszej mocy, aby jego trud nie tylko nie poszedł na marne, ale aby w należyty sposób ponownie został doceniony.

Więcej o Pawle Sikorze i jego organach można przeczytać na naszej podstronie: Przyczyńmy się do przetrwania organów ewangelickiego kościoła Zbawiciela w Dębowcu, jak również w specjalnie opracowanym folderze, który można ściągnąć w postaci pliku PDF: Organy Kościoła Zbawiciela w Dębowcu – Przyczyńmy się do ich przetrwania! lub otrzymać w formie papierowej w naszej kancelarii parafialnej oraz przy wyjściu, we wszystkich naszych kościołach.

Opracowaniem materiału zajął się p. Stanisław Kubicius , a skład wykonał p. Adam Jaronicki – za co im w imieniu skoczowskiej Parafii oraz dębowieckiego Filiału serdecznie dziękujemy.

Zaś Wam, drodzy Czytelnicy i Internauci, powierzamy tę ujmującą za serce historię organów w Dębowcu. Jeżeli ich historia ujęła i Was za serce, prosimy o złożenie choćby niewielkiej ofiary oraz o przekazanie tej informacji swoim bliskim czy znajomym, by poruszyć również ich serca. Wierzymy bowiem, że przy zaangażowaniu się bardzo wielu osób, będziemy w stanie te niezwykłe organy nie tylko uchronić przed zniszczeniem, ale sprawić, aby rozbrzmiewały w kościele w Dębowcu jeszcze przez wiele lat.

Ofiary można wpłacać bezpośrednio na specjalnie utworzone subkonto:

Remont organów w Dębowcu:
71 8126 0007 0009 5136 2000 0060

Wpłat można też dokonywać via Dotpay – kliknij:

Za każdy przekazany dar z góry serdecznie dziękuję słowami “Bóg zapłać”.

Proboszcz PEA w Skoczowie
– ks. dr Alfred Borski