18 urodziny Zespołu Dzwonków Skoczowskich

Skoczów 7.12.2020

„Nie nam, Panie, nie nam, ale imieniu swemu daj chwałę” Psalm 115,1

Osiemnaste urodziny to przełomowy moment w życiu. To rocznica, która na zawsze zapada w pamięć. To symboliczny krok w dorosłość. 7 grudnia swoje 18-te urodziny świętował Zespół Dzwonków. Niestety ostatnie miesiące wywróciły nasze życie do góry nogami. Sytuacja spowodowana epidemią koronawirusa sprawiła, że nie mogliśmy świętować naszej rocznicy tak jak planowaliśmy. Jednak chcemy krótko podzielić się z wami tym czego doświadczaliśmy od początku istnienia zespołu, by choć w ten skromny sposób uczcić nasz jubileusz.

Zaczęliśmy grać zupełnie spontanicznie na pożyczonym instrumencie. To miał być jednorazowy występ na Boże Narodzenie, takie urozmaicenie świątecznego nabożeństwa. Pierwsza próba odbyła się po spotkaniu młodzieżowym 7 grudnia, a nasz pierwszy występ podczas nabożeństwa rodzinnego 26 grudnia 2002 roku. Już podczas samych prób słyszeliśmy, że brzmi to całkiem nieźle, a reakcje ludzi na nasze granie przekonały nas do tego, że warto to kontynuować.

Pierwszy stały skład zespołu ukształtował się we wrześniu 2003 roku i wtedy też rozpoczęły się regularne próby zespołu. Na początku graliśmy na dzwonkach pożyczonych z CME, ale dzięki wsparciu parafii i kilku sponsorów w 2005 r. udało nam się zakupić własny zestaw.

W ciągu 18 lat naszej działalności wielokrotnie zmieniał się skład zespołu. Mimo, że niektórzy rezygnowali, to w ich miejsce pojawiały się nowe osoby, chcące w ten niezwykły sposób wielbić Pana. W sumie przez zespół przewinęło się blisko 80 osób.

Bóg sprawiał, że mogliśmy występować w różnych miejscach i instytucjach społeczno-kulturalnych. Ponieważ muzyka nie zna podziałów byliśmy zapraszani przez zbory innych wyznań, by np. wspomóc akcje charytatywne. Daliśmy wiele koncertów w kraju i za granicą. Poza macierzystym regionem koncertowaliśmy m.in. w Bytomiu, Gliwicach, Katowicach, Opolu, Wrocławiu, Warszawie, a także w Czechach i na Słowacji. W sumie wystąpiliśmy 216 razy w 81 różnych miejscach.

Nagraliśmy 3 płyty: „Cóż to za Dziecię?” (2012), „W świetle Pana” (2014) oraz wspólną płytę zespołów dziecięcych i młodzieżowych naszej parafii „Będę śpiewał i grał” (2017).

Ale zespół to nie tylko próby i koncerty. Lubimy spędzać ze sobą czas, dlatego czasami organizujemy sobie kilkudniowe wyjazdy lub małe wypady integracyjne.

Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za Jego prowadzenie. Chcemy dalej kontynuować naszą służbę. Wierzymy, że w tym zabieganym i pełnym niepokoju świecie, cicha i spokojna muzyka dzwonków niesie ze sobą łagodny powiew Bożej obecności. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że chce i potrafi nas używać.

Tekst: Dorota Podżorska, zdjęcia: archiwum Dzwonków

Fotomigawki z minionych 18 lat Dzwonków