Czeska „dechovka” na nabożeństwie muzycznym

Skoczów 27.09.2020

Pomysł nabożeństw muzycznych zrodził się na początku roku 2020. Pierwsze z nich miało się odbyć 22 marca i zostać zainaugurowane przez jeden z najlepszych obecnie chórów ewangelickich – „Wyższobramski Chór Kameralny” z Cieszyna, pod dyrekcją Piotra Sikory. Pandemia i wprowadzane z powodu niej coraz bardziej radykalne obostrzenia sprawiły, że również kolejne występy zaproszonych chórów i zespołów musiały zostać odwołane.

Po wakacyjnym rozluźnieniu pojawiła się jednak iskierka nadziei na chociaż niewielką część normalności. Na niedzielę 27.09.2020 zaplanowany był występ Orkiestry Dętej z Trzanowic (Czechy). Ponieważ nie tylko przepisy na to pozwalały, granica była otwarta, ale zaproszeni goście też mieli wielką ochotę przyjechać do Skoczowa, nabożeństwo odbyło się w planowanym terminie. Goście najpierw zagrali kilka utworów przed nabożeństwem, na placu obok kościoła. W czasie nabożeństwa wystąpili w kilku blokach, czasem towarzysząc zborowi również podczas śpiewu pieśni. Kazanie, w oparciu o słowa Listu do Hebrajczyków 10,35-39, wygłosił proboszcz trzanowickiej Parafii i zarazem opiekun orkiestry, ks. Erich Bocek. Zwrócił w nim uwagę na wzajemne powiązania obu parafii i podkreślił rolę ks. Jerzego Trzanowskiego – pieśniarza i „słowiańskiego Lutra” – w budowaniu wiary naszej i naszych przodków. Zachęcił też do wytrwałości w wierze, którą powinno się budować w oparciu o świadomość powtórnego przyjścia Pana Jezusa. Nabożeństwo uświetnił również występ naszego Chóru Gloria, który pełnił rolę gospodarza tego spotkania.

Po nabożeństwie wszyscy goście zos­tali zaproszeni przez chórzystów Glorii na kawę i pyszne ciasta do sali chórowej. Oprócz wspomnień i rozmów, był również czas na przekazanie gościom upominków. Najistotniejsze jednak jest to, że była to kolejna okazja do wspólnego przeżywania Bożej obecności, a przy tym wzajemne ubogacanie się muzyką i pieśniami, które oddziaływują na nasze życie bez względu na granice, które ludzie sami sobie wytyczają. Forma nabożeństwa, a szczególnie występ zaproszonych gości najwyraźniej się spodobały, co wielokrotnie było podkreślane w opiniach uczestników. A kto ewentualnie nie dowierza tym, którzy byli i na żywo uczestniczyli w tym muzyczno-nabożeństwowym „przedsięwzięciu”, bez problemu może się jeszcze o tym przekonać: wystarczy odszukać na naszej stronie internetowej to nabożeństwo (zakładka MEDIA | NABOŻEŃSTWA ONLINE) i posłuchać.

Tekst: ks. Alfred Borski, zdjęcia: Jan Chwastek