O Noem i budowanej przez niego Arce opowiedział dzieciom Teatr “Eden” z Krakowa

Skoczów, 28.08.2020

W ostatni piątek sierpnia odbyło się ostatnie przedstawienie teatralne dla dzieci w ramach “Kulturalnych Piątków” w naszym skoczowskim kościele. Tym razem (po raz trzeci) przyjechali aktorzy krakowskiego Teatru Eden, którzy przybliżyli zgromadzonym widzom (dzieciom z osobami towarzyszącymi) historię Arki Noego.

Czteroletnia Michasia Szymczyk, razem z babcią Jolą i dziadkiem Jerzym Sikorą, uczestniczyła we wszystkich spektaklach dla dzieci, w ramach tegorocznych “Kulturalnych Piątków”.

Oprócz trzech pierwszych piątków lipca, w czasie których wystąpili raczej dla dorosłych: Cieszka Żółtko, Tomek Żółtko i Robert Kasprowicz, pozostałe przeznaczone były zasadniczo dla dzieci. Te najmłodsze przyprowadzane były przez babcie i dziadków, albo któregoś z rodziców czy rodzeństwo. Wymowa jednak każdej ze sztuk niosła przesłanie, z którego każdy mógł się czegoś nauczyć.

Każdy koncertów i ze spektakli pozostawił po sobie nie tylko pozytywne i pouczające wrażenia, które najczęściej bazowały na biblijnym przesłaniu, ale również bogaty materiał fotograficzny, z którego wybór zamieszczony został na naszej stronie internetowej:

  1. Cieszka Żółtko (3.07.2020) – spektakl “Twarzą w twarz”
  2. Tomek Żółtko (10.07.2020) – koncert
  3. Robert Kasprowicz (17.07.2020) – koncert
  4. Teatr Eden z Krakowa (24.07.2020) – spektakl “Jonasz i niezwykła ryba”
  5. Krakowska Agencja Artystyczna Galant (31.07.2020) – spektakl “Przypowieść o dobroci”
  6. Warszawski Teatr Dobrego Serca (7.08.2020) – spektakl “Kosmiczna bajka”
  7. Warszawski Teatr Dobrego Serca (14.08.2020) – spektakl “Zwierzątka z polany”
  8. Teatr Eden z Krakowa (21.08.2020) – spektakl “Historia biblijnego Daniela”
  9. Teatr Eden z Krakowa (28.08.2020) – spektakl “Arka Noego” – akurat otwarta relacja.

Dziękujemy wszystkim wykonawcom i aktorom za przyjęcie zaproszenia. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim widzom – tym małym i dużym. Swoją drogą, to jedynie pandemia koronawirusa może być usprawiedliwieniem stosunkowo niskiej frekwencji. W niejednym przypadku na pewno może wystarczyłoby bardziej chcieć i mieć taką biblijną świadomość: “cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych (…), mnie uczyniliście” (Mt 25,40). Bo miejsca było sporo – oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego, a przesłania bardzo pouczające.

Na samym końcu dziękujemy Urzędowi Miasta Skoczów, z budżetu którego nasze “Kulturalne Piątki” były dofinansowane i mogły przez to zaistnieć.

Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: Jan Chwastek, ks. Alfred Borski