Relacja TVP-2 z jubileuszu 300-lecia kościoła w Szczytnie

Szczytno 15-18.08.2019

W obecnych czasach zdominowanych przez pandemię COVID-19 trudno pogodzić się z przymusowym zastojem wielu form życia parafialnego – w tym również życia chórowego. Czekamy na “normalność”, czyli na powrót nie tylko do cotygodniowych prób, ale również na występy, wyjazdy i koncerty, które nadają sens istnienia każdemu chórowi czy zespołowi. Póki co pozostaje nam przygotowywać się na te lepsze czasy i trochę powspominać – bo jest przecież co. Przed rokiem Chór Gloria brał udział w jubileuszu 300-lecia kościoła w Szczytnie – co w wielu miejscach zostało podkreślone w materiale nakręconym przez TVP-2.

Kliknij powyższe zdjęcie, aby zobaczyć film!

W ubiegłym roku razem ze szczycieńskimi parafianami mieliśmy okazję cieszyć się ich radością. Kościół w Szczytnie jest starszy o 146 lat od naszego kościoła w Skoczowie. Oba były budowane przez dwa lata. Do II wojny światowej parafia w Szczytnie skupiała kilka tysięcy ewangelików. Obecnie ok. 270 osób. Do wojny niemalże w każdej wiosce należącej do obecnego powiatu szczycieńskiego znajdował się kościół ewangelicki. Obecnie na terenie powiatu ewangelickie kościoły znajdują się jeszcze w Rańsku (PEA Szczytno) oraz w Pasymiu i Dźwierzutach (filiał PEA w Pasymiu).

Uroczystości trwały cztery dni, a nasz Chór Gloria miał w nich bardzo duży udział. Wspominając tamte podniosłe chwile módlmy się też o powrót do tego, co kochamy: śpiewu na chwałę naszego Pana, ku budowaniu swojej wiary i wiary wszystkich słuchających.

Tekst: ks. Alfred Borski