Dębowiec 21.04.2025
Tegoroczne Święta Zmartwychwstania Pańskiego, a szczególnie Poniedziałek Wielkanocny (21.04.2025) dla społeczności ewangelickiej w Dębowcu miał dodatkowe i wyjątkowe znaczenie. Do południa cieszyliśmy się ze Zmartwychwstania naszego Pana, a po południu przeżywaliśmy podniosłą uroczystość rekonsekracji (ponownego poświęcenia) organów.
Organy zostały wykonane przez jednego z dębowieckich parafian – p. Pawła Sikorę – w latach 30-tych XX wieku. Z zawodu był stolarzem, a z zamiłowania lutnikiem – wygrał nawet ogólnopolski konkurs budowania skrzypiec. Organy wykonał w bardzo trudnych warunkach, gdy panowała bieda, a jego pokój (sypialnia i kuchnia zarazem) był również jego warsztatem. Organy przez wiele lat funkcjonowały bez zarzutu, ale już pod koniec XX wieku wymagały coraz częstszych napraw i inspekcji, które wykonywał p. Jerzy Retka.
W latach 2019-2024 podjęto kilka prób pozyskania środków z otwartych konkursów, z budżetów lokalnych, wojewódzkich i na płaszczyźnie ministerialnej. Starania te czynione były przez panów: Stanisława Kubiciusa oraz Roman Kłodę wraz ze skoczowskim proboszczem, ks. Alfredem Borskim. Pan Kubicius opracował w tym celu specjalny folder o dębowieckich organach: POBIERZ PDF
Na przełomie roku 2023/2024 w końcu nadeszła pozytywna decyzja z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na projekt: “Remont organów w ewangelickim kościele Zbawiciela w Dębowcu”, a przyznana kwota 110.000 zł w zdecydowanej większości pozwoliła sfinansować remont.
W ramach oficjalnych procedur ogłoszono Zapytanie Ofertowe nr 1/2024 w dniu 9.02.2024 r., na które odpowiedziała firma organomistrzowska z Czech, którą prowadzą bracia Tomasz i Daniel Hławiczkowie. Remont rozpoczęto, prowadzono i ostatecznie zakończono zgodnie z postanowieniami umowy podpisanej z Gminą w Dębowcu, która koordynowała i była stroną z ramienia benefaktora (darczyńcy).
11.11.2024 r. miał miejsce odbiór organów po przeprowadzonym remoncie, a w niedzielę 17.11.2025 r. parafianie po raz pierwszy mogli usłyszeć wyremontowane organy. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Instrument – zgodnie ze sztuką organmistrzowską – wymagał przynajmniej miesięcznego “rozegrania” i niewielkiego (w razie potrzeby) dostrojenia. Z uwagi jednak na warunki temperaturowe w miesiącach zimowych, których nie da się przewidzieć (zbyt niskie temperatury pogarszają walory głosowe organów oraz mogą odstraszyć potencjalnych słuchaczy koncertu), rekonsekrację odłożono na termin wiosenny.
Poświęcenia organów po remoncie dokonano właśnie w Poniedziałek Wielkanocny – 21.04.2025 r. w czasie uroczystego koncertu, który odbył się o godz. 15:00.
Na wstępie wszystkich przybyłych powitał proboszcz skoczowskiej Parafii – ks. dr Alfred Borski, ze szczególnym uwzględnienie gości:
- bp prof. Adrian Korczago – Zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej;
- Przewodniczący Rady Powiatu Cieczyńskiego – Stanisław Kubicius;
- Wójt Gminy Dębowiec – Tomasz Branny;
- Przewodniczący Rady Gminy Dębowiec – Grzegorz Cymorek;
- Kurator Filiału w Dębowcu – Roman Kłoda;
- Wykonawcy remontu: Tomasz Hlawiczka i Daniel Hlawiczka,
- Muzycy: Eliza Latawiec – śpiew, Wiktoria Budzińska – obój, Szymon Jarzyna – organy, Michał Kamel – organy;
- Córka Pawła Sikory (wykonawca organów) – Elżbieta Siwiec.
Po powitaniu ks. Krzysztof Śledziński – proboszcz pomocniczy PEA w Skoczowie został poproszony o zmówienie modlitwy, po czym głos zabrali:
- P. Stanisław Kubicius, który przybliżył historię dębowieckiej społeczności ewangelickiej, kaplicy i obecnego kościoła, a w szczególności organów;
- Panowie Tomasz i Daniel Hławiczkowie, którzy opowiedzieli o przebiegu remontu;
- P. Tomasz Branny – opowiedział o staraniach w pozyskaniu funduszy i ostatecznym podpisaniu umowy oraz rozliczeniu – z punktu widzenia Gminy Dębowiec.
Po tych wystąpieniach głos zabrał bp. Adrian Korczago, który odnosząc się do słów Psalmu 150, przybliżył znaczenie muzyki w Kościele ewangelickim oraz walory wynikające z dbałości o posiadane instrumenty. Na koniec zaś – zgodnie z ewangelickim zwyczajem – poświęcił organy Słowem Bożym i modlitwą.
Koncertowa część uroczystości wypełniła po brzegi dębowiecki kościół, a zgromadzonym odświeżyła poczucie piękna muzyki i utwierdziła w zasadności przeprowadzonej renowacji tego wspaniałego instrumentu, jakim na pewno są organy.
Kolejno wystąpili, prezentując następujące utwory:
- Eliza Latawiec – śpiew, Szymon Jarzyna – akompaniament na organach:
- Gottfried Heinrich Stölzel: „Bist du bei mir?”
- Johann Sebastian Bach: „Jesus bleibet meine Freude”
- Michał Kamel – organy:
- Johann Sebastian Bach: Male Preludium g-moll, BWV 558
- Johann Sebastian Bach: Minuet in G major, BWV Anh 114
- Louis Lefébure-Wely: Communion in G
- Ulrich Roever and Michael Korb: Higland Cathedral
- Wiktoria Budzińska – obój, Szymon Jarzyna – akompaniament na organach:
- Georg Philipp Telemann – Sonata obojowa a-moll
- Szymon Jarzyna – organy:
- Marco Enrico Bossi: Chant du soir
- Warszawska tabulatura organowa: Toccata w III tonie
- Ch. Kellner: Preludium C-dur
Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował wszystkim za przybycie, tym wszystkim, którzy “przyłożyli swoją rękę (lub głowę)” do remontu oraz wszystkim muzykom, dzięki którym można było w zasadzie odkryć walory tego instrumentu, zapraszając wszystkich do sali parafialnej na poczęstunek. Bp Korczago zakończył modlitwą i udzieleniem błogosławieństwa.
Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: Jan Chwastek