Konfirmanci w sądzie… i nie tylko

Cieszyn i Dzięgielów 11.05.2025

W piątek 11.05.2025 r. Konfirmanci (grupa ks. Alfreda Borskiego) udali się na wycieczkę do Cieszyna i Dzięgielowa.

Wyruszyliśmy ze Skoczowa krótko po 12-tej, by na godz. 13:00 dotrzeć do Sądu Rejonowego w Cieszynie. Po przejściu przez bramkę bezpieczeństwa, udaliśmy się do sali rozpraw nr 114, która jest jedną z największych i zarazem jedną z najpiękniejszych sal sądowych w Polsce.

Tam powitała nas Sędzia Sądu Rejonowego p. dr Justyna Fibinger-Jasińska, która zapoznała Konfirmantów z przebiegiem rozprawy karnej (co stanowiło podstawę do późniejszego spotkania w parafii) oraz opowiedziała o tych najbardziej podstawowych niebezpieczeństwach, na które szczególnie narażeni są młodzi ludzie: zniesławienie, pomówienie i hejt – co związane jest często z działalnością w social mediach oraz niebezpieczeństwami związanymi z bezpośrednią przemocą, namawianiem do niej oraz ze zbyt wczesnym rozpoczęciem aktywności seksualnej. Była oczywiście możliwość zadawania pytań oraz zwiedzenie ciekawszych miejsc w sądzie, jak choćby pokój dla skazanych.

Z sądu udaliśmy się do sali parafialnej w Cieszynie, gdzie kolejny prawnik – tym razem sędzia w stanie spoczynku p. Ilona Hajewska – odnosząc się do obecnych standardów procesu karnego zapoznała nas z najbardziej niesprawiedliwym procesem sądowym w historii, jakim bez wątpienie był proces Jezusa.  Na podstawie słów z Ewangelii Jana (18,28-19,16) wykazała tę całą niesprawiedliwość, ukazując cenę, za jaką zostaliśmy wykupieni i zachęcając do tego, by każdy to docenił i zaprzyjaźnił się z Jezusem.

Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był Kościół Jezusowy w Cieszynie, w którym powitał nas proboszcz cieszyńskiej Parafii ks. Marcin Brzóska, a p. Marcin Gabryś – kustosz Muzeum Protestantyzmu i Biblioteki im. Tschammera opowiedział o budowaniu kościoła i działalności kilku wybitnych Ewangelików.

Po zrobieniu “obowiązkowego” zdjęcia przed ołtarzem w Kościele Jezusowym, udaliśmy się do Dzięgielowa. Tam powitała nas s. Ewa Cieślar – przełożona Diakonatu “Eben-Ezer”, która opowiedziała o działalności ks. Karola Kulisza i założonego przez niego Diakonatu oraz zaangażowaniu sióstr diakonis wśród osób starych, schorowanych i niepełnosprawnych (dom opieki), ale również wśród dzieci i młodzieży (dom dziecka). Oprócz Diakonatu, mogliśmy zobaczyć oba Domy Opieki “Emaus” oraz na zakończenie dzięgielowski kościół “Eben-Ezer”.

Tekst i zdjęcia: ks. Alfred Borski