Wycieczka na jarmark świąteczny do Drezna i Wittenbergi

Drezno i Wittenberga 14-15.12.2024

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych w Europie sięga 1434 roku. Dokładnie 590 lat temu odbył się pierwszy taki jarmark w Dreźnie.

Zaczęło się od bardzo praktycznego powodu: ludzie w tamtych czasach zazwyczaj jedli skromnie i tylko to, co mogli wyhodować w ogródku albo w przydomowej zagrodzie. Ale w czasie świąt prawie każdy chciał trochę urozmaicić jadłospis swojej rodziny i zakosztować przysmaków, które były wykonane przez różnych drobnych wytwórców. Z początku były to zazwyczaj różne potrawy, z czasem różne wypieki: pierniki, różnego rodzaju ciasta i słodycze. A obecnie… Właśnie tego chcieliśmy się dowiedzieć organizując parafialną wycieczkę na drezdeński jarmark.

W sobotę 14.12.2024 r., wcześnie rano (4:30), 49-osobowa grupa wyruszyła z przykościelnego parkingu w Skoczowie. Wczesny wyjazd był podyktowany chęcią zwiedzenia jednego z najbardziej imponujących kościołów ewangelickich w Niemczech – drezdeńskiego Frauenkirche. Później miało miejsce zwiedzanie Drezna z przewodnikiem, a potem czas na wędrowanie w niewielkich grupkach po starówce i przedzieranie się przez zatłoczony Striezelmarkt – taką właśnie nazwę nosi drezdeński jarmark.

Po godzinie 17-stej ruszyliśmy w dalszą, ponad dwugodzinną podróż, bo przy okazji tego wypadu zaplanowaliśmy również odwiedzenie głównego miasta Reformacji – Wittenbergi.

Po wspaniałym wypoczynku i jeszcze lepszym śniadaniu w hotelu Martas, wyruszyliśmy do Kościoła Zamkowego, na drzwiach którego ks. dr Marcin Luter przybił 95 tez, co rozpoczęło reformę ówczesnego Kościoła. Celem był udział w nabożeństwie, w czasie którego kazanie wygłosił ks. Oliver Fischer, a my mogliśmy przystąpić do Sakramentu Ołtarza i… zaśpiewać pieśń „Duszo ma Pana chwal” z akompaniamentem gitary. To był z pewnością najbardziej ujmujący moment w czasie tego wyjazdu: przeżyć społeczność z naszym Bogiem, z innymi uczestnikami nabożeństwa – i to w dodatku w tak imponującym kościele, w tym także z luterańską rodziną z Indonezji i poniekąd współtworzyć to nabożeństwo.

Po pamiątkowym zdjęciu znowu podzieliliśmy się na dwie grupy, by tym razem równolegle zakosztować atmosfery najważniejszych miejsc związanych z Reformacją: zamek, domy Cranacha, Melanchtona i Lutra, Kościół Miejski, plac byłego uniwersytetu. Po obiedzie udaliśmy się do jeszcze jednego miejsca, w którym każdy mógł dokonać osobistego podsumowania zdobytych podczas tej wycieczki wiadomości o Reformacji. Tym miejscem była monumentalna Panorama Asisi, w której mogliśmy się cofnąć do początków XVI wieku – do czasów, które stały się areną dziejową wystąpienia Lutra, do czasów, w których to wystąpienie miało miejsce i które dzięki temu wystąpieniu w bardzo dużym stopniu odmieniły losy chrześcijańskiego Kościoła.

Resztę opowiedzą zdjęcia, a w czasie osobistych rozmów – uczestnicy wyjazdu.

Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: ks. Alfred Borski, Jan Chwastek, Uczestnicy wycieczki

« z 2 »