Władysława Magiera gościem projektu dla seniorów “Aktywni + (2024)”

Skoczów 20.11.2024

W środę 20 listopada 2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie uczestników projektu: “Zobaczyć Polskę, zanim zamkniemy oczy, czyli zobaczyć to, na co zawsze brakowało czasu”. Projekt dofinansowany jest ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025”. Edycja 2024.

Wykład pod tytułem „Ważne postacie z historii śląska cieszyńskiego” okraszony ciekawą prezentacją wygłosiła pani Władysława Magiera. Prowadząca wykład jest szeroko znaną na Śląsku Cieszyńskim miłośniczką historii swojej „małej ojczyzny”. To ona jest między innymi autorką “Cieszyńskiego Szlaku Kobiet”, a także publikacji, które dotyczą historii cieszyńskiej ziemi.

Spotkanie rozpoczął ks. Krzysztof Śledziński, który przywitał uczestników oraz przekazał informację o finansowaniu realizowanego projektu z rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+”, a następnie przekazał głos pani Władysławie. W czasie wykładu, jego uczestnicy usłyszeli historię między innymi rodziny Górniaków, której członkowie na różnych płaszczyznach życia stali się znaczącymi postaciami nie tylko w regionie, a także poznali: postać rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wywodzącego się z terenu Śląska Cieszyńskiego prof. Jerzego Suszko, elementy z biografii siostry przełożonej ewangelickiego diakonatu Anny Klimsza oraz życiorys siostry Racheli (Anny Szalbot), będącej zaangażowaną w działalność Batalionów Chłopskich w okresie II wojny światowej, która m.in. pomogła pierwszym cichociemnym zrzuconym w okolicach Dębowca odnajdując ich bagaż.

W czasie wykładu jego uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku, o którego podanie zadbali wolontariusze działający przy projekcie.

Na zakończenie pierwszego spotkania dotyczącego historii Śląska Cieszyńskiego, ks. Krzysztof Śledziński zaprosił zebranych na kolejne spotkanie w ramach realizowanego projektu, które odbędzie się 23 listopada 2024 roku.

Więcej o projekcie: Aktywni+ 2024

Tekst: ks. Krzysztof Śledziński
Zdjęcia: Jan Chwastej

Nota regulaminowa: Powyższa notatka wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.