Skoczów 9.02.2024
W piątek 9.02.2024 w ramach Klubu Majsterkowicza, zainicjowanego przez p. Benedykta Urbańczyka i ks. Krzysztofa Śledzińskiego, realizowano pionierski projekt w naszej Parafii, który ma na celu wybudowanie budek lęgowych dla ptaków.
Postarano się o kilkadziesiąt dobrze przyciętych desek, z których każdy mógł wybudować budkę. Akcja miała jeszcze jeden cel: integrację rodziców i dzieci, która miała wymierne efekty: wspólna praca i wspólnie wypracowany sukces = wybudowanie budki lęgowej. Zdjęcia pokazują, że każda z przybyłych ekip (=rodzin) osiągnęła cel. Zabawa wspaniała, a przy tym tak wiele pożytku.
Ponieważ pozostało jeszcze trochę desek, planowana jest druga edycja tego przedsięwzięcia, która odbędzie się w ostatnią sobotę lutego = 24.02.2024. Bliższe informacje wkrótce.
Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: Gabriela Piotrowska, Rafał Janas, ks. Alfred Borski
Poniżej idea budowy budek lęgowych opisana przez p. Benedykta Urbańczyka:
W ubożejącej przyrodzie wielu gatunkom ptaków coraz trudniej znaleźć naturalne warunki do założenia gniazda (np.dziuple
starych drzew). Niektórym z nich można pomóc przygotowując odpowiednie miejsca lęgowe. Kilkanaście gatunków ptaków z powodzeniem gnieździ się w skrzynkach lęgowych (to zastępcze miejsca rozrodcze zastępujące im naturalne miejsca lęgowe, w którym mogą wychowywać swoje pisklęta.
Budkę lęgową należy powiesić wczesną wiosną nie później niż do 15 marca na wysokości co najmniej 3 metrów w miejscu
ustronnym i zacisznym, ocienionym (nie może być pełnego nasłonecznienia), najlepiej otworem w kierunku wschodnim.
Odległość pomiędzy budkami powinna wynosić około 20-30 metrów (niektóre gatunki ptaków są terytorialne, zwłaszcza sikorki i walczą o przestrzeń.
Budkę lęgową należy każdorazowo oczyścić po zakończeniu sezonu lęgowego,( najlepiej od połowy października), aby pozbyć się pasożytów i pozostałości po gnieździe.
Strony, które warto odwiedzić: OTOP; jestem na ptak. W internecie jest bardzo dużo wiadomości i filmów o ornitologii.