Skoczów, 27.02.2022
24 luty 2022 roku zapisał się na kartach historii XXI wieku jako dzień rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą. Zaatakowane zostało państwo, z którym graniczymy, z którym też łączy nas wiele lat historii. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że decyzją prezydenta Rosji, Władimira Putina, niszczone są miasta i wioski, a razem z nimi giną nie tylko żołnierze, ale w dużej mierze również ludność cywilna. Na stan obecny (3.03.2022) zginęło ponad 2000 osób cywilnych, w tym wiele dzieci. W związku z tym przed granicą z Polską i innymi krajami sąsiadującymi z Ukrainą powstają gigantyczne kolejki sięgające nawet 70 km, w których mnóstwo kobiet i dzieci usiłuje opuścić swój kraj na czas tej okrutnej wojny. Na chwilę obecną do Polski wjechało ponad 300.000 uciekinierów.
W związku z rozpoczętą wojną, w niedzielę 27 lutego, nabożeństwo główne w Skoczowie (10:00) połączone było z modlitwą o pokój w Ukrainie. Wymownym elementem wystroju naszego kościoła stała się ukraińska flaga zawieszona na mównicy. Na nabożeństwo specjalnie zaproszono kilka Ukrainek: p. Larysę Khoroshylovą mieszkającą w Skoczowie, Yarinę Romaniv – uczennicę Zespołu Szkół im. Władysława Szybińskiego, która przybyła ze swoją mamą i siostrą, w które mieszkają w Dzięgielowie.
Na początku nabożeństwa Yarina przeczytała Psalm 27 w języku Ukraińskim, a nasza parafialna, p. Anastazja Krehut (pochodząca z Białorusi), przeczytała ten Psalm w języku polskim. Kazanie, oparte o słowa z Ewangelii Marka (8,31-38), wygłosił ks. dr Alfred Borski. Nawiązywało ono do obecnej sytuacji wywołanej wojną w Ukrainie, co wymownie podkreślały słowa z rozważanej Ewangelii: „Cóż pomoże człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej szkodę poniósł?” (Mk 8,36). Zaś w czasie liturgii końcowej modlitwę o pokój w języku ukraińskim zmówiła p. Larysa, a jej polskie tłumaczenie odczytała p. Jolanta Lach.
Po nabożeństwie nasi goście oraz wszystkie osoby zainteresowane organizowaniem pomocy dla Ukrainy oraz dla uchodźców, którzy niebawem dotrą również do Skoczowa, zostali zaproszeni do sali parafialnej na kawę/herbatę i ciasto. Oczywiście głównym powodem była dyskusja na temat szeroko rozumianej pomocy tak dla oczekiwanych uciekinierów, jak również dla tych, którzy pozostali w Ukrainie i stawiają opór najeźdźcy. Cennym źródłem informacji był p. Wołodymir, który od kilku lat mieszka tutaj na Śląsku, a obecnie koordynuje pomoc dla swojego kraju. Wszystkie poruszone sprawy były analizowane również w czasie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Parafialnej, które odbyło się w poniedziałek, 28.02.2022 r.
Tekst: ks. Alfred Borski
Zdjęcia: Jan Chwastek