Medal 500-lecia Reformacji dla Adama Małysza

Pomimo zakończenia kariery skoczka w 2011 roku, Adam Małysz otrzymał dziś (27.05) kolejny medal. Jest to jednak wyróżnienie szczególne – mowa bowiem o medalu z okazji 500-lecia reformacji, który został przyznany przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Szczyrku.

Medal dla jednego z najbardziej znanych ewangelików w Polsce był przechowywany w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku od 3 lat. Niestety od 2017 roku, w którym obchodziliśmy jubileusz 500-lecia reformacji, nie było sposobności by wręczyć go Adamowi Małyszowi osobiście w naszym mieście. Dzisiaj jednak ta okazja nadeszła i odbyliśmy było bardzo fajne spotkanie, gdyż w Szczyrku przebywa na zgrupowaniu cała kadra skoczków – mówi ks. Jan Byrt, proboszcz szczyrbskiej parafii.

Jak dodaje ewangelicki duchowny, Adam Małysz wielokrotnie wspierał ewangelików ze Szczyrku. Przekazywał m.in. piłki dla dzieci, 500 budek dla ptaków, a także zasadził z trenerem Hannu Lepistoe drzewko w Ogrodzie Reformacji, który przylega do parafii.

Wygląd medalu zaprojektowali parafianie. – Z przodu zamieszczona jest symboliczna Róża Lutra z krzyżem w środku, a na rewersie wygrawerowane są cztery fundamenty Reformacji: “Tylko Pismo Święte”, “Tylko wiara”, “Tylko z łaski”, “Tylko Chrystus i Tylko Bogu chwała”. Zamieściliśmy tam także daty 1517-2017 – dodaje ks. Byrt.

Podobne wyróżnienia otrzymali w przeszłości, między innymi, papież Franciszek, prezydent Andrzej Duda, poseł do Parlamentu Europejskiego i były premier Jerzy Buzek, czy skoczkowie narciarscy – Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot.

Źródło: OX.PL – Portal Śląska Cieszyńskiego
Foto: mat.pras.
Tekst: KR/mat.pras.