Dzień Kobiet w Pierśćcu inaczej

Pierściec 8.03.2019

8 marca 2019 r. w pierścieckim filiale, w ramach comiesięcznego spotkania Koła Pań, odbyło się spotkanie z Ireną Wilkosz, autorką książki „Ofiara języka. Nie rań siebie i innych”. Wykład gościa został poprzedzony modlitwą naszej stałej prelegentki Ilony Hajewskiej.

„Śmierć i życie są w mocy języka” – tymi słowami z Księgi Przysłów 18, 21 pisarka zwróciła uwagę słuchaczek, że język, którym się posługujemy, ma moc zachęcania, wyrażania miłości i dobroci, ale też może poniżać, narzekać, zadawać ból, niesprawiedliwie oceniać, a nawet wykluczać. Chrześcijanin w Piśmie Świętym znajduje wiele wskazówek, dzięki którym może sobie uświadomić wpływ wypowiadanych przez niego słów do bliźnich, np. „Z tych samych ust wychodzi błogosławieństwo i przekleństwo. Tak, drodzy bracia, być nie powinno.” (List Jakuba 3,10) lub: „Będę pilnował dróg moich, abym nie zgrzeszył językiem, nałożę na usta wędzidło”. (Psalm 39, 2). W tekście można znaleźć ponad 150 wersetów biblijnych wkomponowanych w autorski komentarz.

Irena Wilkosz szczegółowo opisuje w swojej książce różne rodzaje języka: język gniewu, niezadowolenia, oceniania, wyśmiewania, hejtu, milczenia. Zwraca uwagę czytelnika, że może być on ofiarą zarówno swojego, jak i cudzego języka. Także okładka książki ma dwojaką wymowę: szary, ceglany mur symbolizuje barierę, którą niewłaściwym językiem stwarzamy w kontaktach z drugim człowiekiem, ale zawsze istnieje szansa pokonania ściany – przeszkody w zbliżeniu się z rozmówcą: zdolność do kompromisu, chęć zrozumienia czy zastosowanie poniższego wersetu w codziennym życiu: „Mowa wasza niech będzie zawsze uprzejma” (Kol 4, 6).

Tekst: Danuta Oczadły