105 lat bitwy pod Skoczowem

Skoczów 27.01.2024

Mija 105 lat od wydarzeń ważnych w historii Skoczowa, ale też niezwykle istotnych dla losów Śląska Cieszyńskiego. W dniach 28-30 stycznia 1919 roku rozegrała się bitwa pod Skoczowem. Jej bohaterowie dzielnie walczyli z wojskami czeskimi, które zarówno pod względem uzbrojenia, jak i liczebności przeważały trzykrotnie nad Polakami broniącymi linii Wisły.
W Skoczowie co roku upamiętniamy te wydarzenia i poległych żołnierzy. Uroczystości z okazji 105. rocznicy bitwy odbyły się w minioną sobotę 27 stycznia. Rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Naszym Bohaterom” – wzniesionym ku pamięci obrońców polskości z 1919 roku. Pod pomnikiem obecni byli: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, wiceprzewodniczące Rady Miejskiej Skoczowa Monika Szydler i Joanna Duda-Michalak, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, sekretarz gminy Magdalena Fober, delegacje skoczowskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury „Integrator”, Miejskiego Zarządu Oświaty, Szkoły Podstawowej Nr 3, Muzeum im. G. Morcinka oraz Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków.

Później złożono kwiaty pod tablicami pamiątkowymi – przy Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Skoczowie (wraz z delegacją placówki) i przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Skoczowie (wraz proboszczem ks. dr. Alfredem Borskim).

Następnie uczestnicy udali się na cmentarz ewangelicki i katolicki przy ul. Cieszyńskiej, gdzie w zbiorowych mogiłach pochowano poległych w bitwie polskich żołnierzy. Tam do składających kwiaty dołączyli: delegaci czeskich organizacji i grup rekonstrukcji historycznej, przybyli zza Olzy m.in.: Československá Obec Legionářská, ale także Stowarzyszenie Historyczne “Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi. Na honorowej warcie przy pomniku „Naszym Bohaterom” oraz przy mogiłach wojskowych na obu cmentarzach stanęli Żołnierze Wojska Polskiego, a obok nich harcerze z I Drużny Wędrowniczej „Połoniny” w Skoczowie.

Źródło: FB Gminy Skoczów
Zdjęcia: Rafał Raszka