Wyprawka szkolna 2015

        Rekordowa ilość paczek (nieco ponad 300) została przygotowana w ramach 3. edycji akcji „Wyprawka szkolna”, którą prowadziliśmy w naszej parafii na przełomie lipca i sierpnia.
        Całość przedsięwzięcia rozpoczyna się w czerwcu, kiedy to szkoły przesyłają ilość osób będących w trudnej sytuacji materialnej. Potem zbiera się różnego typu artykuły szkolne: zeszyty, kredki, farby, bloki, nożyczki itp. Niektórzy, zamiast przyborów szkolnych, ofiarują swój datek na listę. 9 sierpnia zebraliśmy podczas nabożeństw ofiarę w całej parafii, która wyniosła 5.912 zł. Po dołączeniu finansów z listy w kancelarii parafialnej okazało się, że w sumie zebrało się 10.100 zł.
        Dokupiliśmy brakujące materiały za 2.200 zł, aby przygotować uczniom paczki zawierające ten sam asortyment dla danej grupy wiekowej. Przykładowo każda osoba z przedziału 4-6 otrzymała: 5 zeszytów (60 kart), blok rysunkowy, blok techniczny, blok kolorowy, kredki, ołówek, gumkę, nożyczki, klej, zestaw geometryczny, farby plakatowe, temperówkę.
        W sortowaniu i pakowaniu mogliśmy kolejny raz liczyć na naszą młodzież, która w środowe popołudnie (26.08.) ogarnęła całość w ciągu dwóch godzin. Następnie katecheci i inni nauczyciele uczący w różnych szkołach gminy Skoczów oraz Dębowiec zabrali paczki do swoich placówek, aby na początku roku szkolnego rozdać je potrzebującym dzieciom bez względu na wyznanie.
        Pozostała kwota – 7.900 zł – została rozdzielona przez Radę Parafialną w następujący sposób:
        a) 5.500 zł przekazaliśmy szkołom ze Skoczowa i Dębowca (najliczniejsza placówka otrzymała 900 zł, a najmniej liczne szkoły po 300 zł)
        b) 2.400 zł przeznaczyliśmy jako dofinansowanie do podręczników szkolnych z religii ewangelickiej dla uczniów z naszej parafii.

***         Pragnę w pierwszym rzędzie podziękować Parafianom, którzy włączyli się w tę akcję rzeczowo i finansowo, a młodzieży za pomoc w przygotowywaniu paczek. Jest to dla mnie bardzo budujące, że jako mniejszość potrafimy uczynić wiele dla najmłodszej generacji w naszych gminach, dając przez to świadectwo naszej diakonijnej wrażliwości. Wdzięczny jestem, że nie słyszałem zarzutów z powodu tego, iż większość paczek dotrze do uczniów spoza naszej parafii. Myślę, że jest to przejaw szerokiej perspektywy patrzenia na potrzeby społeczne, nie zawężając ich do murów własnego wyznania.
        Na koniec chciałbym jeszcze podziękować hurtowni Beskid Plus oraz firmie Koh-I-Noor (obie z Cieszyna) za wielką pomoc w kompletowaniu potrzebnych przyborów i udostępnienie wielu z nich w formie darowizny lub po preferencyjnych cenach – „Bóg zapłać”.
Ks. M. Czyż

PS. Część (używanych) tornistrów (ok. 30 sztuk), które otrzymaliśmy od zagranicznych przyjaciół z ewangelickiego zakonu „Śląskich Joannitów”, przekazaliśmy dla „Dzieci ulicy” z Bytomia-Bobrka i Bytomia-Rozbarka. Nasza parafianka, Kasia Kukucz (pracownica grupy Pedagogów Ulicy UNO w Bytomiu) przekazała informację, że tornistrami zostały obdarowane głównie dzieci z rodzin wielodzietnych, które na co dzień znajdują się pod opieką UNO. Ten prezent sprawił obdarowanym wielką radość.